AVATAR: THE WAY OF WATER’IN SESSİZ ADIMLARI

Bilindiği üzere usta yönetmen James Cameron’ın AVATAR (2009) filmi tüm zamanların en büyük gişe başarısına imza atmış ve CGI teknolojisiyle sinemada devrim yaratmıştı. Kimilerine göre zayıf hikayesiyle eleştirilse de, yönetmen Cameron bu filmin 5 filmlik bir serinin başlangıcı olduğunu söylemişti. Peki AVATAR: The Way of Water’da bizleri neler bekliyor?

Nasıl Başladı?

Hikaye 1995 yılında kaleme alınmıştı. Fakat Cameron vizyonunu beyaz perdeye, mevcut teknolojiyle yansıtamayacağını düşündüğü için filmin izleyiciyle buluşması 14 yıl sürmüştü. Elbette bu bekleyiş beraberinde büyük başarılar da sağladı. Yapım, birçok ödülün ve gişe rekorunun sahibi oldu. Bununla beraber prodüksiyon teknolojisi sayesinde, sinemaya yeni bir soluk getirdi.

Teknoloji Takıntısı

James Cameron’ın terazisi, AVATAR serisi için konuşmak gerekirse gerçekçi görünmeyen CGI tekniklerinden uzak, gerçekçiliği hedefleyen yüksek teknoloji tarafına daha ağır basıyor. Bu durum beraberinde birtakım sorunlara da yol açıyor. Yüksek bütçelerin yanı sıra, beklenilen onca zaman seyirciyi de formdan düşürüyor. Henüz sahip olunmayan tekniklerin gelişmesi için beklenen süreçte, sansasyonel ve çağının ötesinde bir yapımla büyük bir etki yakalanmaya çalışılıyor.

Süreç

İlk AVATAR filminden bu yana tam 13 yıl geçti. İkinci filmin çekim süreci ise 2017 yılında başlanmıştı. Önceki filmden farklı olarak bu filmin büyük bir bölümü su altında geçecek. Bu sebeple oluşturulan setler ve prodüksiyon tüm zamanların en pahalı tasarımlarından. Film için belirlenen bütçe 250 milyon dolar.

Oyuncular, çekimleri suyun altında gerçekleştirecekleri için aylarca scuba eğitimleri aldılar. Hatta oyuncuların, su altında nefeslerini tutma süreleriyle, NAVY askerlerini bile hayrete düşürdüğü söyleniyor.

”Gözyaşlarımı Tutamadım…”

Kendisini önceki filmden tanıdığımız Zoe Saldaña (Neytiri) ” The Adam Project” filmi ile ilgili bir röportajda yöneltilen AVATAR sorusuna; ”İkinci bölümün sadece 20 dakikasını görebildim ve ağzım açık kaldı. Gözyaşlarımı tutamadım.” cevabını verdi. Ayrıca sette yaşadıkları zorluklara da değinen ünlü aktrisin röportajından bir kesit;

Vizyon Tarihi

Yakın tarihte gerçekleşen CinemaCon etkinliğinde devam filminin adı tamamen netlik kazandı. AVATAR: The Way of Water olarak isimlendirilen film 16 Aralık 2022 yılında izleyicisiyle buluşacak. Ayrıca etkinlikte, fragman hakkında da bilgi verilidi. Bu bilgiye göre fragman, ilk etapta 6 Mayıs günü sinemada izleyiciyle buluşacak; bu tarihten yaklaşık bir hafta sonra ise çevrimiçi olarak yayımlanacak.

Ayrıca, filmin ilk görsellerine de aşağıdaki slayttan ulaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need.