Bir League of Legends Romanı: Afet İnceleme

Sezon 2’den itibaren League of Legends oynayan biriyim. Muhtemelen oynamaya da devam edeceğim. Yıllardır severek oynadığım karakterlerin can bulduğu bir romanı okumak sonunda nasip oldu. League of Legends, Arcane dizisi ile medyanın spot ışıklarına harika bir giriş yaptı. Ancak oyunun evreni Arcane’in anlatabildiğinden ve anlatabileceğinden çok daha geniş. Evrenin ilk romanı olma özelliğini taşıyan Afet ise duruma el atıyor. Bu sayede Gölge Adalar’a kanlı canlı bir ziyaret gerçekleştiriyoruz. Bu evreni anlatan bir romanın direkt Riot’un elinden çıkması ise sanırım verilen en doğru karardı. Çünkü yazar Anthony Reynolds’ın memnun etmesi gereken çok büyük bir kitle vardı. Eren Abaka’nın çevirisi ve İthaki Yayınları sayesinde bu güzel romanı kendi dilimizde okuma fırsatı ise paha biçilemez oldu. Yapımında ve yayımında emeği geçen her isme sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Afet inceleme yazısı sizlerle.

afet inceleme kalista

Sevgi Neydi? Sevgi Emekti

League of Legends evrenine hakim olduğunu düşünen herkes bu hikayenin sonuna zaten hakimdir. Çünkü bu hikayenin nasıl sona erdiğine defalarca kez şahit olduk. Ancak zafer ve savaş üstüne kurulu bir ulus olan Camavor’un hikayesine hiç de hakim değiliz. Afet, Viego ve onun general olan yeğeni Kalista’nın kökenlerine iniyor. Viego’nun eşi olan Isolde ölümcül hastalığa yakalanmıştır. Durum böyle olunca mucizevi bir tedaviye ihtiyacı vardır. Viego ise Isolde’yi kaybetme düşüncesi ile ızdırap içindedir. Çünkü Isolde ölürse Camavor krallığı da aklını yitiren Viego yüzünden acı çekecektir. Bu durumda yapılacak tek bir şey kalmıştır. O da güvendiği tek kişi olan Kalista’yı mucizevi tedaviyi aramaya göndermektir. Bunun sonucunda yaşanan olaylar zinciri sonrası Kalista ve Viego şu anda bizlerin bildiği noktaya gelecekler.

Efsane Bir Yolculuk

Kalista ilk çıktığı zamanlarda en çok oynadığım karakterlerden biriydi. Onun ve Viego’nun kökenlerine bu roman ile birlikte inmek ise inanılmaz keyifliydi. Kitabı okurken sık sık oyunu oynuyormuş hissine kapıldım. İçerisinde sürekli sevdiğim karakterlerle sürpriz karşılaşmalar yaşamam ise kitabın en can alıcı noktalarından biri oldu benim için. Oyunu severek oynayanlar kesinlikle ellerinden bırakmak istemeyecekler. Oyunu hiç bilmeyenler ise güzel kurgulanmış bir fantezi romanı ile karşılaşacaklar. Romanın temposu oldukça pürüzsüz. Sizi sürekli olarak içinde tutmayı başarıyor. Mekanların bütün ince ayrıntılarına kadar betimlenmesi ise müthiş bir detay olarak sizleri bekliyor. Bu sayede kitabı sadece okumuyor adeta orada yaşıyorsunuz. Bu kitabı bizimle buluşturdukları için İthaki Yayınları’na tekrardan teşekkür etmek istiyorum. Kendileri her zaman efsaneler liginin ilk sıralarında olmaya devam edecekler. Kitap için ön okuma yazımıza bu link üzerinden ulaşabilirsiniz. Böylece sizleri neyin beklediğini biraz daha iyi anlayabilirsiniz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need.