Dead Space Remake İnceleme

GELİŞTİRİCİ
MOTIVE
DAĞITIMCI
ELECTRONIC ARTS
PLATFORM
PS5, XBOX SERIES X|S, PC
İNCELENEN PLATFORM
PS5
ÇIKIŞ TARİHİ
27 OCAK 2023
FİYAT
PS5 VE XBOX SERIES X|S 1400 TL, STEAM 999,99 TL
TÜR
KORKU
Puanımız
9

2020’nin sonunda başlayan yeni nesil ile birlikte Remake/Remastered modası da aldı başını gitti. Bunu iyi yapan şirketlerle beraber eline yüzüne bulaştıran şirketler de oldu. Resident Evil 2 veya Final Fantasy 7 ile Remakelerin nasıl olmasını gösteren oyunlarla beraber geçtiğimiz ay çıkan yeni nesil güncellemesi ile sorunlu bir hale gelen The Witcher 3 var. Bakalım Dead Space Remake hangi tarafta yerini alacak?

Hikaye

Oyunumuz 2008’de çıkan versiyonu ile aynı hikâyeye sahip olmakla beraber yeni eklemeler de bulundurmakta. Ekibimiz Ishimura isimli gemiye teknik destek amaçlı gidiyor. İletişim sistemleri dahil neredeyse her bölümünde sorun olduğundan gemi ne halde bilmiyoruz. Karakterimiz Isaac Clarke sistem mühendisidir ve gemiyi tamir etmesi için görevlendirilmiştir. Ekibimiz Ishimura’ya iniş yapmak isterken bir sorun yaşıyor ve etrafa çarparak iniyoruz. Oldukça ıssız olan Ishimura’da aramaya çıkan ekibimiz bir odada kapalı kalır ve Necromorph denilen yaratıkların saldırısına uğrar. Tek başına kalan Isaac dar ve karanlık koridorlarda gemiyi tamir etmesi ve yaşayanları araması gerekir. Bu sırada ekibimizden hala iki kişi yaşamakta. Kendra ve Hammond gemiyi tamir etmemiz için bizi yönlendiriyor. Girdiğimiz her odada ve geminin farklı bölgelerinde hem farklı silahlar ve zırhımız için geliştirmeler buluyoruz. Bu geliştirmeleri düşmanların üzerinde kullanmakla beraber ufak bulmacaları da çözmek için kullanmamız gerekli.

Ne Kadar Remake

2008 yılında çıkan Dead Space’e baktığımız da dönemine göre oldukça iyi grafiklere sahip olmakla beraber korku öğeleri de iyi sayılabilecek seviyedeydi. Fakat Remake’e baktığımızda belki Resident Evil 2 seviyesinde bir Remake olmasa da oldukça gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Öncellikle Remake versiyonu Battlefield serisinden de bildiğimiz EA Games’in meşhur oyun motoru Frostbite Engine ile geliştirildi. Bununla birlikte ikinci ve üçüncü oyunda Isaac’i seslendiren Gunner Wright seslendirmeye devam ediyor. Eğer bilmiyorsanız ilk oyunda Isaac’in sesini hiç duymuyorduk. Bir çok görevde karşılaştığımız yerçekimsiz ortamlar yeniden tasarlanmış. Artık daha rahat bir şekilde yönlendirerek serbest bir şekilde hedefe gidebiliyoruz.

Korku öğeleri inanılmaz şekilde arttırılmış ve üstüne çok iyi bir ses tasarımı yapılmış. Normal bir şekilde yürürken bile gemiden gelen sesler oldukça geriyor. Bazı görevlerde etrafı aydınlatan şalterin elektriğinin farklı bir yere güç vermesi için kesilmesi gerekmekte bu sekans oyun boyunca birkaç defa karşımıza çıkıyor ve her seferinde oynarken germeyi başarıyor. Görsel şölen denemese de 2008’lerin lineer oyun yapısını koruyarak o günleri ve türü özleyenler için şu dönemde nadir bir oyun.

PlayStation 5 Performans ve Kalite Modu

Yeni nesil ile birlikte artık konsollarda hem 30fps hem de 60fps destekleyen Performans ve Kalite seçenekleri bulunmakta. Dead Space Remake’de Kalite seçeneği sabit 30fps ve 4K çözünürlükte çalışmakta. Bununla birlikte Ray-Tracing özelliği de aktif. Performans seçeneği ise kare hızı 60fpse yükselirken çözünürlük 2K olmakta. Ayrıca Performans seçeneğinde Ray-Tracing özelliği de kapalı. Oynadığım süre boyunca farklı alanlarda hem Performans hem de Kalite seçeneklerini denedim. Performansta çözünürlükle beraber grafiklerin de düştüğü görülmekte. Eğer Dead Space Remake’i konsolda oynayacaksanız kesinlikle Kalite seçeneğinde oynamalısınız.

DualSense Özellikleri

PlayStation’ın yıllardır DualShock başlığıyla çıkardığı kontrolcüsü PlayStation 5 ile DualSense olarak değişti. DualSense, gelişmiş tetikler ve daha iyi bir titreşim motoruyla geliyor. Dead Space ise bu özellikleri oldukça iyi kullanmakta. Dead Space’de oyun boyunca karşımıza yedi farklı silah çıkmakta ve hepsinin farklı özellikleri var. DualSense’te ise bu silahların geri tepmeleri ve tetiklerinin çalışma şekline göre farklı tepkiler vermekte. Eğer şarjörünüz biterse tetiğe basamıyorsunuz ya da şarjörünüz azalmak üzereyse titreşim şekli değişiyor. Ayrıca zırhımızda bulunan yön göstericiyi aktif ettiğinizde kontrolcünün üstünde bulunan hoparlörden sesler gelmekte.

New Game+

Dead Space Remake’in ortalama 11-12 saat aralığında bir oyun süresi bulunmakta. Oyunu bitirdikten sonra New Game+ modu açılmakta. Bu modda oyuna baştan başlıyorsunuz fakat önceki oynayışınızda sahip olduğunuz bütün silahlar ve geliştirmelere sahipsiniz. Bununla birlikte 6. Seviye zırh da aktif oluyor. Ayrıca Necromorphların bazılarının Phantom adındaki daha zorlu varyantları da eklenmekte. Son olarak New Game+ ile oyun içinde bulacağınız 12 farklı nesne ile gizli bir sona ulaşıyorsunuz.

PC Sistem Gereksinimleri

Sistem gereksinimlerine baktığımızda artık önerilen ekran kartlarında RTX 2070 ve üstü standart olmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda sistem gereksinimleri ile bizi şaşırtan Returnal ile hemen hemen aynı gereksinimlere sahip.

EA Play Pro

Oyunun PlayStation ve Xbox tarafında fiyatı 1400 TL ve Steam fiyatı 999,99 TL. Maalesef bu fiyatlar ülkemizdeki oyuncular için oldukça yüksek. Eğer oyunu oynamak istiyorsanız fakat fiyatı fazla geliyorsa EA’in Game Pass benzeri abonelik servisi bulunmakta. EA Play Pro ismindeki abonelik servisiyle oyunu 1 ay boyunca oynama fırsatınız bulunmakta. Bununla birlikte diğer EA Games oyunlarını da deneyebilirsiniz. Bunlara geçtiğimiz Kasım ayında çıkan Need for Speed Unbound’da dahil. EA Play Pro’nun aylık ücreti 149.99 TL.

Sonuç

EA Games’in tek kişilik oyunlara olan önyargısını oyuncuların çoğu bilir. Buna rağmen Dead Space Remake oldukça iyi bir iş olmuş. Gerek ses teknolojisi gerekse artan korku öğeleriyle hem Remake ön yargısını hem de EA Games’in tek kişilik oyunlara olan ön yargısını kırabilecek oyunlar arasına adını yazdırabilir. Bakalım Nisan ayında çıkacak olan Star Wars Jedi: Survivor nasıl olacak?

Ayrıca 2023 yılında çıkacak FPS oyunlarını buradan inceleyebilirsiniz. Son olarak sinema ve dizi dünyasından haberleri Twitter sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Dead Space Remake İnceleme
Sonuç Olarak
İlk oyunu oynamış veya oynamamış olun korku türünü seviyorsanız kesinlikle denemelisiniz.
Oynanış
9
Hikaye
8.3
Grafik
8
Atmosfer
10
Müzik
9.5
Okuyucu Derecelendirmesi1 Oy
9
Artılar
Kullanılan sesler oyunu daha korkutucu yapmış
Yeni görevler eklenmiş bu sayede geminin farklı bölgelerini de görebiliyoruz
Necromorphic'ler daha korkunç ve öldürmesi daha zor
Eksiler
Grafiklere biraz daha uğraşılabilirdi
Yerçekimsiz ortamda karakter kontrolüne alışmak biraz zor
9

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oynanış
Hikaye
Grafik
Atmosfer
Müzik
Toplam Puan

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need.