Guardians of the Galaxy: Holiday Special İnceleme

Marvel sinematik evreninde faz 4 aslında Black Panther: Wakanda Forever ile son buldu. Faz 5 ise Ant-Man and the Wasp: Quantumania filmi ile hızlı bir başlangıca imza atacak gibi duruyor. Bu iki filmin arasında ise Marvel, sevenleri için Noel ruhunu yaşatmak istiyor. Yönetmen koltuğunda Guardians of the Galaxy filmlerinin başındaki isim olan James Gunn var. Pom Klementieff’in Mantis olarak parladığı bu kısa yapım ile 2022 yılını kapatıyoruz. Bu sene çıkan Werewolf by Night’ı da göz önünde bulundurursak Marvel daha çok sezonluk spesiyaller yapmak istiyor gibi duruyor. Müzikal bir komedi yapımı olan Holiday Special inceleme yazısı sizlerle.

Kevin Bacon Spesiyal

GOTG: Holiday Special birçok Noel filminde olduğu gibi ufak bir animasyon ile başlıyor. Kruger’ın anlattığı bir hikaye ile Yondu’nun, Noel’i Peter için nasıl mahvettiğini öğreniyoruz. Bu hikayeye kalbini bırakan Mantis ise bu konuda bir şeyler yapmak istiyor. Drax ile konuştuktan sonra Peter’ın kahramanı Keven Bacon’ı kaçırıp Peter’a hediye etmeye karar veriyorlar. Bu ikiliden daha mantıklı bir fikir beklemek zaten çok da mümkün değil. Böylece Kevin Bacon’ı kaçırma hikayemiz başlıyor. Dünyaya giden ikilimiz bir süre sonra Kevin Bacon’a ulaşıyor ve bolca kahkaha attıran kovalamaca sahnesi başlıyor. Kevin Bacon ise ne kadar yıldız bir isim olduğunu tekrardan kanıtlıyor. Bütün karizması ise gözleri üstüne çekiyor. Onu Marvel evreninde bir kötü karakter olarak görmeyi hiç bu kadar istememiştim.

Mantis ve Drax

Bu kısa yapımın asıl yıldızları kesinlikle Mantis ve Drax. Zaten GOTG: 2’de bu ikili arasında çok güzel bir enerji yakalamıştık. Bu kısa yapım ile beraber Marvel evreninin bence en ikonik ikilisi ödülünü almayı başarıyorlar. James Gunn ise en iyi yaptığı işi yapıyor ve yan karakterleri birer yıldız haline getiriyor. Bu sene çıkarttığı Peacemaker dizisi ile bunu ne kadar iyi yapabileceğini göstermişti. Burada ise bu ikilinin dinamiğini kullanarak bütün spot ışıklarını onların üstünde tutmayı başarıyor. Onları beraber izlerken bir an bile sıkılmak mümkün değil. Çünkü ne yapacaklarını kesinlikle kestiremiyorsunuz. Onlar bile ne yaptıklarını bilmezken sizin bunu bilmeniz zaten mümkün değil. Mantis sadece güldürmüyor, birkaç sahnede yaptığı duygusal hareketlerle birlikte herkesin sevgilisi olmayı başarıyor. Ekibin bir sonraki filminde daha çok ekran zamanı alması herkesi mutlu edecek gibi gözüküyor.

Tek Bir Yapım

Marvel yapımı deyince akıllarda hemen “Bunu izlemeden önce hangi yapımları izlemeliyim?” sorusu beliriyor. Artık filmlerin yanına diziler de eklendiği için bu sorunun cevabı çığ gibi büyümeye devam ediyor. Ancak bu Noel özel yapımı için herhangi bir yapım izlemenize kesinlikle gerek yok. Tamamen kendisine özel hikayesi olan bir yapım. Karakterleri biliyorsanız direkt olarak içine atlayabilirsiniz. İçerisinde birkaç referans olsa bile bu referanslar olayları anlamanız için hiç de mühim değiller. Bu şekilde çıkan tekli yapımları çok özlemişim. Öncesini ve sonrasını düşünmeden sadece filmi izlemek keyif zevkini oldukça yükseltiyor. Film boyunca “Acaba hangi karakterden bahsetti? Bu hangi filmde olmuştu?” gibi soruları düşünmeden izlemenin verdiği rahatlık paha biçilemez.

Ekibin Geri Kalanı

Film boyunca ekibimizin geri kalanı hakkında çok fazla bir şey görmüyoruz. Star-Lord, Gamora’nın ölümü sonrasında hala kederli ve ekibimiz onun biraz da olsa yüzünü güldürmeye çabalıyor. Rocket yeni karakterimiz Cosmo ile beraber vakit geçiriyor ve Nebula her zaman olduğu gibi sinirli. Burada sadece Groot beni çok üzdü çünkü hiç olmamış. Yani, artık ergen mi yoksa büyüdü mü anlayamadığım bir evrede bırakmışlar karakteri. Ben ilk filmdeki Groot’u daha çok seviyordum. Sonrasında gelen Baby Groot da eğlenceliydi ama biraz zorlama bir karakterdi. Umarım bir sonraki filme artık büyümüş olarak gelir ve başka bir Groot evresi görmeyiz. Yeterince farklı yaşını gördüğümüzü düşünüyorum ve gerçek Groot’u görmeyi iple çekiyorum.

Sonuç

Guardians of the Galaxy: Holiday Special güzel müziklerle dolu, gayet eğlenceli bir yapım. Sadece 44 dakika süren bu yapım soğuk günlerde kahve alıp vakit öldürebileceğiniz bir film aslında. Pom Klementieff ve Dave Bautista’nın enerjisi ile hiç sıkılmadan akıp gidiyor. Hikayenin sonunda sadece karakterlerimiz ile ilgili güzel bir gelişme oluyor onun dışında ise tamamen eğlence odaklı bir tekli yapım olarak ilerliyor. Marvel, dizi yapmak yerine bu şekilde kısaların sayısını artırırsa evreni takip etmek daha kolay hale gelir diye düşünüyorum.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need.