Hogwarts Legacy İnceleme

GELİŞTİRİCİ
Avalanche Software, Portkey Games
DAĞITIMCI
Warner Bros. Interactive Entertainment
PLATFORM
PlayStation®5, PlayStation®4, PlayStation®4 Pro, Xbox Series X|S, Xbox One Consoles, Nintendo Switch, PC
İNCELENEN PLATFORM
PC
ÇIKIŞ TARİHİ
10 Şubat 2023
FİYAT
699 TL
TÜR
Open World - RPG
Puanımız
6.6

Hogwarts mektubunuz sonunda elinize ulaştı! Büyülü bir evrene yolculuğa hazır mısınız? J.K. Rowling’in ünlü eseri Harry Potter evreni tüm detayları ile oyuncularla buluşuyor. Hogwarts Legacy, Harry Potter’dan yaklaşık 100 yıl öncesini, yani 19. yüzyılın sonlarını konu alıyor. Yayıncılığını Warner Bros. Interactive Entertainment üstlenirken, Avalanche Software ve Portkey Games yapımcı koltuğuna oturuyor. Açık dünya aksiyon-rol yapma oyunu olan Hogwarts Legacy, 10 Şubat 2023 tarihinde çıkışını yaptı.

Hogwarts Mektubu

Peki ya beklentileri karşılayabildi mi? Evrene ait hissedebiliyor muyuz? Büyü yapmak eğlenceli mi? Arkadaşlık bağlarımız nasıl? Quidditch var mı? Her şeyden önemlisi, tıpkı çocukluğunuzdaki gibi Hogwarts eviniz gibi hissettiriyor mu? Bu soruları yanıtlamak için sizleri inceleme yazımıza alalım.

Hogwarts Legacy

Bilinmeyen bir sebeple mektubunu 15 yaşında anca eline alabilen karakterimiz 5. sınıf olarak okula kabul edilir. Böylelikle Bakanlık ve Profesör Eleazar Fig gözetmenliğinde karakterimiz, Hogwarts’a doğru yola çıkar. Profesör Fig’e eşi Miriam’dan gizemli bir paket gelmiştir. Fakat bu paketi nasıl açacaklarını kimse bilmemektedir. Bu esnada karakterimiz nesne ile etkileşime geçtiğinde paketin içinden bir anahtar ortaya çıkar. Karakterimiz anahtarın üzerinde kimsenin göremediği bazı izler görür. Arabadakiler henüz şaşkınlıklarını atamamışken gökyüzünde bir saldırıya uğrar. Canlarını zor kurtaran Profesör Fig ve karakterimiz, anahtar tarafından gizemli bir yere ışınlanır.

Karşılarına çıkan çeşitli engelleri aştıktan sonra bir pensieve keşfederler. Bu hatıraya göre karakterimizin, antik büyü kullanabilen ve izlerini takip eden nadir kişilerden biri olduğu ortaya çıkar. O esnada kötü bir süpriz onları beklemektedir. Goblin isyanının lideri Ranrok tam olarak bu antik büyü gücünü aramaktadır. Ranrok bizi kapana kıstırdığı an odanın güvenlik sistemi devreye girer. Henüz her şey çok tazeyken Ranrok ile yolları kesişen karakterimiz bölgeden kaçarak Hogwarts’a ulaşır. Seçim seremonisini son anda yakalayan karakterimiz seçmen şapkanın kararı için yerini alır. Ait olduğu yere giden karakterimizin ilk Hogwarts günü böylelikle başlar.

Hogwarts’ın ilk gününün tadını çıkarmayı unutmayın. Yalnızca bir kere Hogwarts’ın ilk gününü yaşıyoruz.

Karakter Oluşturma

Karakter Yaratma Ekranı

Özelleştirme seçenekleri fazla detay barındırmıyor fakat yeteri kadar seçenek mevcut. Görsel olarak hazır seçeneklerden faydalanabilir veya kendinize özel bir tasarım yapabilirsiniz. Ayrıca karakterinizin cadı veya büyücü olacağına cinsiyetten bağımsız bir şekilde kendiniz karar verebilirsiniz. Oyunun zorluğu da karakter yaratma ekranında seçilebiliyor fakat istediğiniz zaman oyunun menüsünden değiştirebilirsiniz.

Hogwarts Legacy Nasıl Bir Oyun?

Hogwarts Legacy kendini ağırdan alarak oyuncuya süreci zaman içerisinde gösteren bir oyun. Yapılan her etkinlik, toplanan her cisim, öğrenilen her bir büyü oyuncuya amaçları ile birlikte öğretiliyor. Böylelikle oyunun içinde amacınızı anlayamama veya kaybolma gibi bir durum yaşanmıyor. Oyunun bu konuda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Karakter kontrollerinin yanı sıra görsel olarak neden pot içmemiz gerektiğini bile oyunun başında oyunculara gösteriyor.

Potion

Okul hayatımız başladığı zaman menüye olan erişimimiz de başka bir boyut kazanıyor. Sihirbazın kullanma kılavuzu sayesinde görevleri takip edebilir, ekipmanımızı ve nasıl göründüğümüzü ayarlayabilir, baykuş postalarımızı kontrol edebilir, yeteneklerimizi verebilir, koleksiyonlarımıza detaylı bir şekilde göz atabilir, haritayı da keşfedebiliriz. Ayrıca oyunun getirdiği challenge sistemi sayesinde tüm bu toplanabilir içerikler hakkında detaylı bilgi de burada mevcut. Sihirbazın kullanma kılavuzu, oyunu, oyuncu için çok sade ve anlaşılır kılan bir eklenti.

Gear Sistemi

Günümüzde neredeyse bütün oyunlardan hakim olduğumuz renklere göre nadirlik düzeyi bu oyunda da mevcut. Eşyaların nadirliği üzerinde bulunan ekstra slotun boyutunu belirliyor. Bu ekstra slot ile de çeşitli büyülerimize ekstra güçlendirme etkileri uygulayabiliyoruz.

Oyun haritanın her yerinde ve her görevde onlarca eşya toplamamıza olanak sağlıyor. Fakat sürekli her yerden loot toplama fikri kulağa ne kadar hoş gelse de gear sistemi oldukça boş hissettiriyor. Envanter konusu da içine sonsuz eşya koyabileceğimiz çantaların olduğu bu evren göz önünde bulundurulduğunda fazlasıyla acımasız. Neredeyse her görev arası envanterimizi boşaltmak ve üzerimizdekileri değiştirmemiz gerekebiliyor. Ayrıca her üzerimizi değiştirdiğimizde, eşyaların görünümünü de bununla beraber değiştirmemiz gerekiyor. Kısacası transmog sistemi bu oyunda da mevcut.

Combat Sistemi ve Hasar Büyüleri

Hogwarts Legacy, oyucuların kullanımına 26 adet büyü sunuyor. Bunlardan 16 tanesini savaş esnasında aktif olarak kullanabiliyorken, 10 tanesi de işlevsel olarak kullanılıyor. Confringo, Diffindo, Expelliarmus, Bombarda ve Incendio hasar atmamızı sağlayan kırmızı büyü sınıfında yer alıyor. Arresto Momentum, Glacius, Levioso ve Transformation genelde hareket kısıtlayıcı büyüler olarak sarı büyü sınıfında. Accio, Depulso, Descendo ve Flipendo ise etkileşime geçilen nesne veya rakibe çeşitli hareket komutları uygulayan mor büyü sınıfı olarak karşımıza çıkıyor. Karakterimiz belirli yan görevler ile affedilemez lanetleri de öğrenebiliyor. Savaş esnasında oldukça kullanışlı olduklarını söyleyebiliriz.

Ayrıca düşman tiplerinin bazılarında çeşitli büyü kalkanları mevcut. Tam bu esnada renk sınıflarına ayırdığımız büyüler devreye giriyor. Düşmanın kalkanı hangi renk ise o tip büyüyü uygulamak düşmanın kalkanını kırıyor. Affedilemez lanetler ise kalkanları yok sayarak direkt olarak uygulanabiliyor. 16 adet büyü kulağa az gibi gelse de, bu büyülerden çıkacak combolar oyunu oldukça zevkli bir hale getirebiliyor. Ve neredeyse bu büyülerin her birini aktif bir şekilde kullandırtarak hiçbirini gereksiz hissettirmiyor. Tek yetenek setinde 4 adet aktif büyü bulundurabiliyoruz. Fakat gerekli talentlar alındığı zaman daha fazla yetenek setine erişim sağlanabiliyor. Yetenek setleri arasında geçiş de oldukça kolay. Bu sayede büyüleri akıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.

İşlevsel Büyüler

Kalan 10 büyü ise daha çok işlevsel alanlarda görev alıyor. Disillusionment büyüsü tam olarak görünmezlik sayılmasa da bir gizlenme etkisi sağlıyor. Gizlilik esaslı görevlerde veya düşman ile çok fazla sıcak temas kurmak istemediğiniz durumlarda kullanışlı olabiliyor. Ayrıca bu büyü ile bir düşmana arkadan yaklaşırsanız, oyunda herhangi bir yetenek ataması olmayan Petrificus Totalus büyüsü ile düşmanlarınızı dondurarak devre dışı bırakabiliyorsunuz. Böylelikle Disillusionment, Lumos, Wingardium Leviosa ve Reparo ile beraber gri büyü sınıfını oluşturuyor. İhtiyaç odasını keşfetmemiz ile beraber diğer işlevsel büyülere de erişim sağlıyoruz. Bu büyülerden 3 tanesi yalnızca ihtiyaç odası içerisinde kullanılarak odayı dekore etmemize olanak tanıyor. Diğer 3 tanesi de açık dünyada çeşitli yaratıkları yakalayıp onlarla ilgilenmemizi sağlayacak olan büyüler.

Antik Büyü

Bunların dışında bu büyü ağacına dahil olmayan bazı büyüler de otomatik olarak kullanıma hazır. Otomatik saldırı görevi gören basit bir büyünün yanı sıra, kapıları açmamızı sağlayan Alohomora büyüsünü bir yan görev sonucu öğrenebiliyoruz. Etraftaki gizli nesneleri Revelio ile açığa çıkararak bu içeriklere erişim sağlamak da mümkün. Peki ya antik büyüyü sadece görmek mi bizi özel kılan? Hayır. Antik büyü oldukça güçlü bir büyü olarak oyuncunun kullanımına açık. Diğer büyülerle yaptığımız combo puanlarına göre bir yetenek barı doldurarak oldukça yüksek hasar veren antik büyü, en tehlikeli silahlarımızdan biri. Ayrıca herhangi bir bedel ödemeden, antik büyü sayesinde çeşitli nesneleri düşmanlarımıza fırlatabiliriz.

Talent Seçimleri

Talent Seçenekleri

Öğrendiğimiz büyüleri talent seçenekleri ile bir üst seviyeye çıkarabiliriz. Büyülerin fonksiyonlarını geliştirmesinin yanı sıra, iksir ve bitkilerin güçleri de verilen yetenek puanları ile artar. Oyuncular, seviye 5 itibarıyla yetenek puanlarını harcayabiliyor. Henüz maksimum seviye 40 olduğu için toplamda 36 adet yetenek puanı kazanıp harcayamak mümkün. Bunun sade ve basit bir yetenek sistemi olduğunu belirtmekte fayda var. Büyülerde ustalaşma düzeyinin daha detaylı işlenmesi oyuna daha çok derinlik katabilirdi diyebiliriz.

İhtiyaç Odası

Oyunun en etkileyici yanlarından birisi de şüphesiz ihtiyaç odası. Oyun boyunca topladığımız ve öğrendiğimiz onca eşya modeli ihtiyaç odasında her boyut ve renk ile kullanıma hazır. Duvarların rengine, odanın ambiyansına ve dekorun tarzına bile karar verebileceğimiz kendimize özel bir oda oluşturmamıza olanak tanıyor. İçeriyi nasıl dekore edeceğiniz ise tamamen zevkinize kalmış. Ayrıca ihtiyaç odasında iksir üretebilir, çiçek büyütebilir ve hatta eşyalarınızı geliştirebilirsiniz.

İhtiyaç Odası

Açık dünyada kurtarılan yaratıkları da ihtiyaç odasının oyunculara sunduğu 4 adet özel habitata yerleştirebilirsiniz. Ayrıca bu yaratıklar ile ilgilendiğiniz zaman oyunculara ekipmanlarını geliştirebilecekleri çeşitli materyaller sağlıyorlar. Kendi özel temaları olan bu habitatlar da tıpkı ihtiyaç odası gibi oyuncunun zevkine göre dekore edilebiliyor.

İhtiyaç Odası Doğal Alan

Hogwarts ve Büyücülük Dünyası

Kaynak materyale oldukça sadık kalınarak hazırlanan Hogwarts Legacy, bizlere harika bir dünya sunuyor. Özellikle Hogwarts neredeyse birebir modellenerek, oyuncularda her bir köşesini keşfetme isteği uyandırıyor. Hogwarts ve Hogsmeade dışındaki açık dünya çok detaylı hissettirmese de, keşif hissinden ödün vermiyor. Ayrıca oyunda ana hikayeye bağlı ilerleyen bir mevsim döngüsü de mevcut. Tüm haritanın kış temasına bürünmesini görmek oldukça keyifli.

Hogwarts

Haritanın her bir noktasına konan açık dünya aktiviteleri yer yer kendini tekrar ediyor. Fakat bu etkinlikler, kozmetik ödüllerin yanı sıra karakterimize de bazı geliştirmelerin kapısını açıyor. Merlin Trials ile envanter geliştirme kazanırken, Demiguise heykeyciklerini bularak Alohomora büyümüzü geliştirebiliyoruz. Süpürge ile balon patlatma, platforma konma, antik büyü izleri açığa çıkarma, teleskop ile yıldızları keşfetme ve daha bir sürü açık dünya etkinlikleri haritanın belirli noktalarına konulmuş durumda. Bu açık dünya etkinliklerinin yanı sıra çeşitli hazineler, puzzlelar ve dungeonlar da haritada keşfedilmek üzere oyuncuları bekliyor.

Öğretmen ve öğrenciler belirli karakterlerde tasarlanarak her birinin bir kişiliği varmış hissini iyi bir şekilde veriyor. Hiçbir karakter birbirinin aynısı veya sıkıcı hissettirmiyor. Bazı öğrencilerin detaylı yan görev zincirleri ile de onlar hakkında daha fazla bilgi edinebiliyoruz.

Kedi sevebiliyoruz

Fakat yan karaterlerin derinlikleri ne kadar iyi ise bizim karakterimizin derinliği o kadar kötü. Oyunun en büyük sorunlarından biri de, kendini rpg olarak tanımlayan bir oyun için çok sığ diyaloglara sahip olması. Söylediğimiz hiçbir şeyin oyunda bir karşılığı veya yaptırımı yok. Affedilemez büyüleri herkesin ortasında dilediğin kadar kullanabiliyorsun. Kararlarımız hiçbir şeyi etkilemiyor. Karakterin herhangi bir morali de yok. Dolayısıyla iyi veya kötü bir karakter imajı çizebildiğimiz söylenemez. Bir görev tamamladığımız zaman karşılığında ödül isteyip istememek gibi bir seçenekten öteye gidemeyen bir diyalog sunuluyor. Ayrıca söylediğimiz şey ne olursa olsun sonuç yine oyunun karar verdiği doğrultuda ilerliyor. Gerçekten seçim yapabildiğimiz tek yer oyunun final sahnesi dersek çok da yanılmış olmayız.

Quiddictch Oynayabiliyor Muyuz? Binekler Nasıl?

Üzülerek hayır. Quidditch maalesef Hogwarts Legacy’de yer almıyor. Bunu hikayesel olarak oyuncuya anlatmaya çalışsalar da ne kadar tatmin edici olduğu tartışılır. Öte yandan süpürge oyundaki en kullanışlı binek. Yüksek bir yerden düşerken veya combat esnasında bile binebilirsiniz. Kontrollerinin kesinlikle daha akıcı olması gerekirdi ama bu hali ile de ortalamanın üzerinde bir deneyim sağladığını söyleyebiliriz.

Süpürge

Hippogriff de bir diğer uçan binek olarak seçeneklerimizin arasında yer alıyor. Süpürgeye göre herhangi bir avantajı olmamasının yanı sıra kontrolleri de daha zor. Fakat üzerinde sayısız fotoğraf çekebileceğiniz güzel bir binek.

Hippogriff

Üçüncü ve son binek olan Graphorn oyunda spesifik bir quest dışında neredeyse hiçbir işe yaramıyor. Bazı küçük yapıları charge atarak yıkabilen bu binek, güzel bir görev ile bizlere sunuluyor. Fakat oyun içerisinde hiçbir zaman bu mekaniğe ihtiyaç olmuyor. Uçamadığı için de binek olarak tercih etmeye gerek kalmıyor. Yine üzerinde fotoğraf çekebilirsiniz demekten başka bir şey de gelmiyor elimizden.

Graphorn

Hikaye Derinliği

Hogwarts Legacy’nin oldukça güçlü artılara sahip olduğunu söyleyebiliriz fakat bu artılardan biri maalesef hikaye değil. Evren tasarımı ne kadar detaylı hissettiriyorsa, karakter ve hikaye tasarımı da o kadar özensiz hissettiriyor.

Öncelikle karakterimizin 5. sınıftan başlamasının bağlandığı hiçbir sonuç yok. Neden mektubun bu kadar geç geldiğini anlatacakları yeri oyun boyunca beklesek de böyle bir şey gerçekleşmiyor. Yalnızca bizden önce de antik büyü kullanan bazı profesörlerin de 5. sınıf olarak başladığı bilgisi veriliyor. Fakat bu bilgi de en az şimdiki kadar havada kalan bir başka bilgi olmaktan öteye geçemiyor.

Ranrok ve Rookwood

Peki ya baş kötü nasıl? Her aksiyon rol yapma oyununda olduğu gibi bu oyunda da bir ana düşmanımız mevcut. Zamanında ona kötü davranıldığı için bütün büyücüleri kendine düşman belleyen bir goblin, ana düşman olarak karşımıza çıkıyor. Belki yeterli bir motivasyon olabilecekken buna yönelik herhangi bir anlatım çabasına girilmediği için motivasyon da yetersiz kalıyor. Sürekli bizden bir adım önde olan ana düşmanımızı oyunda çok da fazla gördüğümüz söylenemez. Ayrıca tasarımı gayet havalı olan Ranrok, maalesef hikayede çok fazla yer kaplamıyor. Çeşitli ara düşmanlarla hikaye zenginleştirilmeye çalışılsa da, bu ara düşmanlar da en az ana düşman kadar sönük.

Hogwarts Okul Hayatı

Hogwarts Legacy’nin oyuncularda bıraktığı en büyük hayal kırıklığı ise okul hayatının yeterince iyi yansıtılamadığı. Ana görevlerde birer kere derslere girip kısa bir ara sahne ile dersleri noktalamak dışında bir ders aktivitesinin olduğunu söylemek güç. Karakterimiz oyuna 5. sınıf olarak başladığı için çeşitli ödevler ile geçmiş yıllarda öğretilen büyüleri öğreniyoruz. Fakat yine bu ödevlerin sunum şekli de oldukça yüzeysel. Oyunu her detayına kadar keşfedip koleksiyonunuzu tamamlamak gibi bir amacınız yoksa, Hogwarts ana hikayenin oldukça küçük bir bölümünü barındırıyor. Ayrıca okuldaki öğretmen ve öğrenciler ile olan diyaloglar yalnızca görevlerden ibaret. Görevler dışında neredeyse hiçbir npc ile etkileşime geçemiyoruz.

Adamotu

Zamanında yazılmış fantastik eserlerin, devamlılığını sürdürebilmeleri için evrenlerini genişletme kaygıları anlaşılabilir bir durum. Fakat geçmişe yönelik evren genişlemesi yaparken oldukça dikkatli olmak gerekir. O evrenin güncel hali bilindiğinden, geçmişte yaşananlara yeni bir ayna tutmak her zaman iyi sonuç vermeyebilir. “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” filmi çıktığında da benzer bir sorun ortaya çıkmıştı. Harry Potter zamanına göre daha detaylı büyüler, yaratıklar ve gereçler göze çarpıyordu. Aynı sorun Hogwarts Legacy için de geçerli. Daha önce hiç duymadığımız antik büyülerden ve bunların koruyucularından yola çıkılarak bir hikaye oluşturulmuş. Çok uzak değil, Harry Potter evreninin yaklaşık 100 yıl öncesinde yaşanan bu hikayelerden günümüzde neredeyse hiç bahsedilmiyor. Bu da evren tutarlılığını zedeleyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Bağlantılar

Daha önceden Potterhead ile çözmüş olduğunuz bina ve asa testlerinizi Wizarding World sitesine girerek oyununuza entegre edebilirsiniz. Henüz bu testi çözmediyseniz yine aynı siteden ait olduğunuz bina ve eşleştiğiniz asanızı bulabilirsiniz. Wizarding World sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca oyunu aldığınız platform ile Warner Bros Games accountunuzu da birleştirip hem Twitch ödüllerinizi, hem de Wizarding World test sonuçlarınızı oyununuzla eşleyebilirsiniz. Warner Bros Games sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

İçeriklerimizi daha yakından takip etmek için Twitter adresimize buradan ulaşabilirsiniz.
Diğer oyun incelemelerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Hogwarts Legacy İnceleme
Sonuç Olarak
Hogwarts Legacy birçok eksik barındırsa da keyifli bir oynanış sunuyor. Henüz bir DLC duyurulmasa da heyecanla bir sonraki adımı bekliyoruz.
Oynanış
7
Hikaye
4
Grafik
8
Atmosfer
9
Müzik
5
Okuyucu Derecelendirmesi5 Oy
7
Artılar
Hogwarts ve Büyücülük Dünyası çok güzel tasarlanmış
Combat keyifli
İhtiyaç odasını zevke göre tasarlamak harika
Binek çeşitliliği
Kozmetik açıdan zengin
Atmosfer güzel
Eksiler
Hikaye çok zorlama
Düşman çeşitliliği çok az
Diyaloglar aşırı ruhsuz
Talent sistemi yetersiz
Optimizasyon problemleri ile boğuşuyor
6.6

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oynanış
Hikaye
Grafik
Atmosfer
Müzik
Toplam Puan

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need.