Son dönem Çizgi Roman ve Manga Önerileri

Çizim ve yazı ile anlatılan hikayeleri her zaman televizyon uyarlamalarına tercih etmişimdir. Ekran karşısında küçük detayları kolayca kaçırabiliriz ama sayfalar arasında dolaşırken bu pek de mümkün değildir. Çizgi roman çizerinin sayfaya eklediği her bir detayı uzun uzun inceler ve kafamızda kurgulayabiliriz. Çünkü çizer okuduğumuz çizimlerin yönetmenliğini hep bize bırakır. Aksiyon sahnesinin arka planında çalacak şarkıyı, karakterin ses tonunu kafamızda biz oluştururuz.

Ekonominin malum durumundan dolayı kaliteli çizgi romanlara ve mangalara ulaşmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu pahalı hobiye bir de stok durumları eklenince iş, içinden çıkılmaz bir duruma doğru yuvarlanıyor. Bundan dolayı siz okur severler için son dönemde okuduğum birbirinden kaliteli ve ulaşması kolay çizgi roman ve mangaları sizler için derledim. Dilerseniz listemize başlayalım.

Batman Birinci Yıl

Batman İlk Yıl Özel Edisyon

Robert Pattinson’un çok beklenen filmi geçtiğimiz günlerde bizler ile buluştu. Sadece 2 yıldır Batman olan acemimizin Gotham sokaklarına nasıl uyum sağlamaya çalıştığını izledik. Filmi beğenen ve beğenmeyen pek çok kişi oldu. Beğenmeyen çoğu insandan özellikle şu eleştirileri duydum. Bu nasıl Batman? Daha binanın üstünden süzülmeyi bilmiyor. Böyle acemi Batman mi olur? Prens Wayne’nin de bir insan olduğunu unutuyorsunuz sanırım dostlar. Her yarasa kostümü giyen Batman olamıyor maalesef. Elbette acemilik çekecek sıkıntı yaşayacak. Bu yüzden eleştirilere bir yanıt olarak ilk sıraya Batman İlk Yıl çizgi romanını koymayı uygun gördüm. Batman’in doğuşu ve Jim Gordon’un şehrin kanunsuz sistemine alışmasını konu alıyor. Çizgi Roman’ı bitirdikten sonra filmi tekrar izlediğinizde ağzınızda daha farklı bir tat bırakacağından eminim. Seri tek bir cilt olarak Türkçeye çevrildi. (Ben filmi ortalama üstü buldum ama bunun sebebi başka bir yazının konusu)

Fables (Masallar)

Masallar Birinci Cilt: Efsaneler Sürgünde

Sırada Bill Willingham tarafından yazılan ve övgü ile karşılanan popüler çizgi roman serisinin derlemelerini içeren Masallar çizgi romanımız var. Büyük Kötü Kurt’dan Pamuk Prenses’e kadar çoğu masal kahramanının New York şehrinde insanlar arasında yaşamaya uyum sağlamasını konu alıyor. The Wolf Among Us oyunun da doğuşuna sebep olan serimiz güncel olarak toplam 11 adet Türkçe Cilt içeriyor. 2023’de çıkışını yapmasını beklediğimiz The Wolf Among Us 2 oyununu da sabırsızlıkla bekliyoruz.

Blade Runner 2019

Blade Runner 2019 Birinci Cilt

Harrison Ford’un 1982’de can verdiği Rick Deckard’ın maceraları ile başlayan serüvenimiz, çizgi roman sayfalarına taşınıyor. Çizgi romanda filmlerden farklı olarak Los Angeles Polis Teşkilatı’nın en iyi Blade Runner’ı ve dedektifi Aahna ”Ash” Ashina esrarengiz soruşturma görevlerini anlatıyor. Şu an güncel olarak sadece bir cilt Türkçeye çevrildi ve yayımlandı. Kalan diğer ciltlerin yolda olduğunu biliyoruz fakat ne zaman yayınlanacağını beraber bekleyip göreceğiz. Heyecan ile bekliyorum. Ryan Gosling’li Blade Runner‘ı da unutmadan geçmeyelim.

Avatar Son Hava Bükücü

Avatar Son Hava Bükücü Birinci Cilt: Verilen Söz

Seriyi izleyip bitirdikten sonra kendinizi boşluğa düşmüş hissettiniz mi? Hiç üzülmeyin dostlar Avatar, Aang ve arkadaşlarının eğlenceli maceraları çizgi romanlar ile beraber devam ediyor. Dizinin son sahnesinin bittiği yerden devam eden çizgi romanımız güncel olarak 3 adet cildi ile şu an satışta. Benim seride en çok sevdiğim, serinin dördüncü çizgi romanı olan Duman ve Gölge şu an Türkçeye çevrilme aşamasında. Merakla bekliyoruz. Çizgi romanı okurken Samuel Kim’in yaptığı efsanevi tema müziğini dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Witcher

The Witcher Birinci Cilt: Camlar Konağı

Efsunger Geralt’ın kim olduğunu size tanıtmama gerek olmadığını düşünüyorum. Geralt oyunlarındaki, dizisindeki ve kitaplarındaki maceraları ile beraber uzun zamandır aramızda. Geralt’ın bir de çizgi roman maceralarına göz atmak isterseniz, bu harika çizimlere sahip ciltlere bir şans vermenizi öneriyorum. Türkçeye çevrilen 4 cildin de stok durumu fazlasıyla yeterli.

Ninja Kaplumbağalar

Ninja Kaplumbağalar Birinci Cilt: Sürekli Değişim

Kaplumbağa dostlarımızın origin hikayelerini hiç merak ettiniz mi? Çizgi roman, Usta Splinter ve Kaplumbağa dostlarımızın nasıl mutasyona uğradığını ve güçlerini kazandığını anlatıyor. Güncel olarak 3 adet cildi Türkçeye çevrildi ve stok durumu oldukça iyi durumda. Bir TMNT fanı iseniz zaman kaybetmeden bu heyecanlı seriye giriş yapın. Bu efsanevi Intro‘yu da anmadan geçmeyelim.

Gokushufudou (Ev Erkeğinin Yolu)

Ev Erkeğinin Yolu Dördüncü Cilt

Gokushufudō ile tanışmam biraz geç oldu ama güzel oldu. Ana karakterimiz Tatsu, ünlü bir Yakuza. Şehirdeki Yakuza camiası onun korku dolu bakışlarının namını biliyor. Ama Tatsu radikal bir karar veriyor. Geçmişi geride bırakarak hayatına bir ev erkeği olarak devam etmeyi seçiyor. (Ya da deniyor diyebiliriz) Bu eğlenceli mangamızın güncel olarak 4 adet Türkçe cildi bulunuyor. Ayrıca Netflix yapımı bir anime serisine sahip. Zaman kaybetmeden bu komik ve eğlenceli manganın sayfalarında kaybolun. Shufu no michi!

Attack On Titan (Titana Saldırı)

Titana Saldırı Birinci Cilt

Titana Saldırı’nın mangası yaklaşık 1 sene önce tamamlandı. Buna ek olarak şu an anime serisinin sezon finaline ise sayılı günler kaldı. Uzun bir serüvenin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Eğer Titana Saldırı’yı bu güne kadar severek izlediyseniz bir de mangalarını okuyarak sezon finaline güzel bir hazırlık yapabilirsiniz. Şu an güncel olarak 30 cildinin tamamı Türkçe olarak satışta. Kalan ciltlerin hepsi yolda ve çok yakında biz okur severler ile buluşacak. Beklemede kalın. Rumbling, Rumbling, it’s coming!

Ayrıca bakınız: Attack On Titan Neden Mükemmel bir yapım?

Akira

Akira Birinci Cilt

Cyberpunk bir dünyada geçen kompleks senaryoya sahip bu mangaya kim hayır diyebilir ki? Akira’yı bilen bilmeyene anlatsın. Tokyo Körfezi üzerinde kurulan megapolis Neo-Tokyo ile Üçüncü Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olan patlamanın olduğu bölgeyi birbirine bağlayan noktada olan bir kaza her şeyi değiştirir. Bu muhteşem serüvene hepiniz davetlisiniz. Şu an sadece 1 cilt Türkçeye çevrilmiş olsa da, ikinci cilt çok kısa bir süre sonra raflardaki yerini alacak. Ayrıca 1988 yapımı filmini de izlemeden geçmeyin derim.

Akira’nın yazarı ve çizeri Katsuhiro Otomo, gerçekten çok titiz çalışıyor. İkinci cildin bu kadar gecikmesinin bir sebebi de Otomo’nun ince eleyip sık dokumasından kaynaklı. Yayınevi, basımı biten ikinci cildi incelettirmek ve onay almak için Japonya’ya kadar yollamış. İkinci cildin durumu Otomo’nun onayından geçerse bizler ile buluşacak. Bu Otomo’nun kişisel isteğiymiş yoksa izin vermiyormuş.

Kimi No Na Wa (Senin Adın)

Kimi No Na Wa, Mitsuha ve Taki isimli iki lise öğrencisinin buluşması ve tanışmasını anlatan harika bir yapım. Taki Tokyo’da yaşarken, Mitsuha dağlarla çevrili bir kasabada yaşamaktadır. Mitsuha günlerden birinde, rüyasında kendisini bir erkeğin bedenine girmiş halde görür. Taki ise rüyasında daha önce hiç görmediği dağlarla kaplı bir kasabada liseli bir kıza dönüşmüştür. Karakterlerimizin bu ilginç olaylardan sonra yollarının kesişmesi ile hikayemiz başlar. Tek ciltlik bir manga olan Kimi No Na Wa size eşsiz bir hikaye vaat ediyor. Ayrıca 2016 yapımı filmine de göz atmak isteyebilirsiniz.

Bitirirken

Son dönemde tanıştığım ve tekrar okuduğum bu eşsiz çizgi roman ve mangaları sizlere elimden geldiğince tanıtmaya çalıştım. Çizgi roman ve manga önerilerin hep tekdüze ve aynı türde olması çoğu insanın nereden başlayacağını bilememesine yol açıyor. Bu yüzden önerilerimin hepsi farklı türden seçmeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. Başka bir son dönem çizgi roman ve manga önerileri yazısında buluşmak üzere.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need.