Türkiye’de Yeni Bir Dönem: Türk Mitolojisi Atlası

Çok uzun zamandır karanlığa gömülmüş olan Türk mitolojisi, Bartu Bölükbaşı’nın ellerinde yeniden doğuyor. Halkımızın çok büyük bir kısmı tarafından bilinmeyen, bilenin de yanlış bildiği Türk mitolojisinin gerçek hali, Türk Mitolojisi Atlası ile beraber artık ellerimizde.

Bartu Bölükbaşı

Bartu Bölükbaşı Kimdir?

1993 doğumlu Bartu Bölükbaşı, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi film-Animasyon bölümünden mezun oldu. Gesar: Yokbol Başlıyor çizgi romanının ve Gesar: Tutuşan Bozkırlar romanının yaratıcısı. Ahmet Ümit’in romanı Elveda Güzel Vatanım’ı çizgi roman haline getirdi. FABİSAD Gio 2021 İllüstrasyon birincisi.

Bartu Bölükbaşı’nın benim için özel yanı ve bu yazıyı yazmamın en büyük sebebi ise sahip olduğu politik tavırdır. İşinin kalitesi (özellikle çizimlerinin) kesinlikle çok üst seviyede, ancak politik duruşu benim için daha değerli. On yıllardır süre gelen Türk tarihini kendi siyasal çıkarlarına göre değiştirme politikasına karşı durduğu sert tavır bu ülkenin bir yerlere gelebilmesi için gerekli en önemli şeylerden birisidir. İşte bu duruşunun en sağlam eseri olan Türk Mitolojisi Atlası, Türkiye için yeni bir çağın başlangıcıdır.

Türk Mitolojisi Atlası Sayfa Örneği

Türk Mitolojisi Atlası ve Söylenen Yalanlar

“Türklerin mitolojisi diye bir şey yoktur.” “Türkler tarihin başından beri tek tanrılı dinlere inanmıştır.” yalanları Türk mitolojisi Atlası ile beraber tarihin derin sayfalarına gömülmeye başlayacak. Bartu Bölükbaşı, Türklerin İslam’dan önce tek tanrılı dinlere inandığı safsatasını her verdiği bilginin altında kaynakçasını yerleştirerek yıkmayı başarıyor. Atlasın en sevdiğim yanlarından biri de aslında bu. Verilen her bilginin; gerek mitolojik, gerek dini hepsinin kaynakçası ve verilen bilginin hangi sayfada olduğuna kadar yazılmış durumda.

Türk Mitolojisi Atlası, sizlere Türk mitolojisinin politik tarihini derin bir biçimde aktarıyor. Yapılmaya çalışılan çalışmaların nasıl politik kaygılarla üstünün örtüldüğünün ve yerine yalan yanlış bilgiler aktarıldığının detayları sayfa sayfa anlatılmış. Ancak bu atlas kesinlikle sadece politik şeyler anlatmıyor. Türk Mitolojisi Atlası’nın temel amaçlarından biri Türk mitolojisinin gayet büyük ve kompleks bir yapı olduğunu kanıtlamak. “Türk mitolojisi bir Yunan mitolojisi veya İskandinav mitolojisi kadar net kayıt altına alınmasa bile, kesinlikle Slav mitolojisi ile yarışabilecek durumda.” diyor Bartu Bölükbaşı “Cep Hikayeleri” adlı Youtube kanalına verdiği röportajda. Çıkartmış olduğu atlas bu söylediği cümleyi kanıtlar nitelikte.

Ben ve etrafımdaki birçok kişi üzerine düşünebileceğimiz, uğruna zamanımızı harcayabileceğimiz bir mitolojimiz olabileceğini hiç düşünmemiştik. Ancak gerçekten böyle bir şeye sahip olduğumuzu bizlere fark ettirdiği için Bartu Bölükbaşı’na teşekkür ediyorum.

Türk Mitolojisi Atlası Sayfa Örneği

Olumsuz Eleştirilerim

Her ne kadar Türk Mitolojisi Atlası eseri Türkiye için bir dönüm noktası niteliğinde olsa da birtakım kaygılarım bulunmakta. Bu kaygılardan en büyüğü Türk mitolojisinin sadece mitolojilerle ilgilenen kesimde kalması. Atlasın ön sipariş fiyatı 400 TL idi. Bu fiyat halkın geneline yayılmasını istediğimiz bir şey için oldukça ama oldukça pahalı. Evet, atlas oldukça fazla çizime ve epey iyi bir baskı kalitesine sahip. Ancak bu durum beni amaçtan sapıldığı hissiyatına düşürüyor. Resimsiz, sadece yazılı bir versiyonu çıkartılıp çok daha ucuz fiyata satılabilir. Ama zaten bu konuda ilgisiz halk bu kitabı ucuz olsa bile alıp okuyacak mı? Muhtemelen hayır. Fakat yine de halka yayılmasını istediğimiz bir şey için 400 TL çok fazla. Umarım Bartu Bölükbaşı’nın bunun için başka planları vardır.

Bir diğer olumsuz eleştirim ise atlastaki çizimlerin yerleştirildiği yerler. Çizimler harika, buna bir lafım yok. Ancak bazen resimler daha bitmemiş bir cümlenin ardına koyulmuş olabiliyor. Bu durum çok garip kaçıyor çünkü cümlenizi daha bitirmemişken karşınıza bir anda resim çıkıyor ve bu akışı epey bozuyor.

Türk Mitolojisi Atlası Sayfa Örneği

Son Sözlerim

Türk Mitolojisi Atlası, Türkiye için bir dönüm noktası. Yıllardır okullarda, kitaplarda ve her yerde söylenen şeylerin yanlışını ortaya koyan bir mihenk taşı. İdeal bir gelecekte, insanlarımızın bu eseri bir temel olarak kullanıp üzerine yeni hikayeler inşa ettiğini görmekse asıl keyif olacaktır.

Dilerseniz Metro 2033 İnceleme yazımızı da okuyabilirsiniz. Bizleri sosyal medya hesaplarımız Twitter ve Youtube üzerinden de takip etmeyi unutmayın. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need.