Ubisoft Markasının Geleceği

Ubisoft hisseleri, şu günlerde son bir yılın en zor zamanını yaşıyor dersek yanlış söylemiş olmayız. Çünkü yıl içinde 52€ fiyatından, son bir yılın en düşük fiyatı olan 19€ bandına indi. Bunun sebeplerini birazdan tek tek sayacağım. Şirketin geleceği, yöneticilerin oyun serilerine bakışı, ertelenen oyunlar, Ubisoft CEO’sunun skandal mektubu bu yazımızın ana başlıkları olacak.

Öncelikle Ubisoft CEO’su Yves Guillemot yaklaşık 3 hafta önce tüm çalışanlara bir mail yolladı. Mailde özetle geçtiğimiz senenin mali açıdan çok kötü geçtiğini, bu durumu tersine çevirme sorumluluğunun da çalışanların elinde olduğu ile ilgili talihsiz bir açıklama yaptı. Bununla beraber bu açıklamada 200 milyon dolarlık bütçe kesintisi, iptal edilen oyunlar ve Skull and Bones oyununun ertelendiği de duyuruluyordu.

Skull and Bones Ertelemesi

8 yıldır geliştirme sürecinde olan skull and bones geçtiğimiz sene trailer yayınlandı. Ancak yayınlanan trailer herkesin ağzını açık bırakacak kötülükte bir grafik kalitesiyle beğenimize sunuldu. Assassins Creed’in gemi savaşları mekaniklerini kullanarak oyun yapma fikri Ubisoftun Singapur ofisi tarafından geliştiriliyor. Oyun Singapur hükümeti ile Ubisoft arasında imzalanan anlaşma sayesinde hala geliştirme sürecinde. İlk kez E3 2017’de görücüye çıkan oyun 2018’de çıkması gerekirken sayısız erteleme gördü. Skull and Bones geçtiğimiz sene ön siparişe çıktı. 9 Mart 2023 olan oyunun çıkış tarihi geçtiğimiz günlerde bir kez daha ertelendi. Oyunun çıkış tarihi 2023 sonu 2024 başı olarak değişti.

Mali Sıkıntılar

2020’de Assassins Creed Valhalla’nın finansal olarak taşıdığı Ubisoft’un yüzü, 2021 de FarCry 6 ile güldü. Ancak 2022’de finansal olarak başarı sağlayan oyunu olmayınca şirket tarafından kötü kararlar alınmaya başlandı. Henüz ismi bile açıklanmayan bazı oyunlar da olmak üzere 7 oyunun iptal edildiği açıklandı. Bu oyunlar arasında Ghost Recon’un bir oynaması ücretsiz oyunu, Warzone benzeri bir battle royale oyunu ve Splinter Cell VR oyunu da bulunuyor.

Ubisoft Eylül 2022 de yaptığı Ubisoft Forward etkinliğinde birçok oyun duyurusu yaptı. Bununla birlikte devam eden oyun geliştirmeleri hakkında yeni bilgiler aldık. Yaklaşık 2 saat süren etkinliğin son kısmı Ubisoft açısından ekstra bir yenilik barındırıyordu. Son yarım saati sadece Assassins Creed’e ayıran Ubisoft, bu kısma ”Assassins Creed Showcase” adını verdi. İleride bunun gibi daha spesifik ve uzun özel etkinlikler düzenleneceğini duyurdular.

Ubisoft’un Gelecek Planları

Şirket yaşadığı mali zorluktan kurtulabilmek için bazı kritik kararlar aldı. İptal ettiği oyunları çöpe atıp, parayı kazandığı IP’leri çeşitlendirme yoluna gidecek gibi görünüyorlar. Çünkü Assassins Creed Showcase yayınında tam 4 tane yeni Assassins Creed oyunu duyurdular. Bununla birlikte Avatar ve Star Wars oyunları çıkaracaklar. Yeni IP’lere büyük marka oldukları için ve herkesin yüksek beklentisi olduğundan daha titiz yaklaşacaklarını düşünüyorum. Bundan böyle şirketin artık onlarca oyun çıkaralım biri tutarsa köşeyi döneriz fikrinden kurtulduğu aşikar. Hal böyleyken son 3 yılda 30 oyun çıkaran Ubisoft’un, iptal ettiği oyunlar ve şirketin esas markalarına daha fazla oyun duyurmasıyla bunu net olarak anlayabiliyoruz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need.