Vikings: Valhalla 2. Sezon İnceleme

Vikings: Valhalla’nın 2. sezonu Netflix’te sevenleri ile buluştu. Vikings: Valhalla ilk çıktığı zaman biraz hayal kırıklığına uğraşmıştım. Çünkü dizinin ilk sezonu birçok konuda başarı yakalayamadı. Sadece Vikings isminin ekmeğini yemek için çıkmış gibiydi. Lakin her konuda birçok eksiği olsa bile izlerken çok sıkılmamıştım ve sonunu getirmeyi istemiştim. Ancak 2. sezonu izlemek kesinlikle zor geldi. Ragnar veya Bjorn gibi karakterleri bir daha göremeyeceğimizi biliyordum. Diziyi izlemeye bunu göze alarak başladım. Ancak bu kadar da zayıf karakterler olması gerçekten bir süre sonra can sıkıyor. Bu yazımda spoiler olacak. Bu yüzden eğer izlemediyseniz ve hikayeyi merak ediyorsanız dikkatli olmanızı öneririm. Vikings: Valhalla 2. sezon inceleme yazım sizlerle.

Kim? Nerede? Kiminle? Ne yapıyor?

Dizinin senaristleri senaryoyu oyun oynarken yazmış gibiler. Önce karakter isimlerini yazmışlar ardından kiminle nerede ne yapması gerektiğini boşluk doldurur gibi doldurmuşlar. Bütün ana karakterler oradan oraya sürükleniyorlar. Sürüklenirken sürekli olarak amaçlarından uzaklaşıyorlar. Durum böyle olunca karakterler terine doğru gelişmeye başlıyorlar. Freydis ne yapmak istediğini kendi bile bilmiyor. Kader adı altında amacını bulmaya çalışırken sürekli olarak bocalıyor. Olaf bir sonraki hamlesini oturup bir saniye bile düşünmüyor. Herkes sürekli olarak bir yolculuğa çıkıyor ama yolculuğun amacını kendisi bile bilmiyor. Yolda karar veririz kafasında ilerliyorlar. Dizi boyunca bir bütünlük hissedememek senaryonun en büyük boşluğu haline geliyor.

Freydis

Burası Çok Önemli

Valhalla’nın başında bütün karakterler kendi yollarını çizmek için farklı yerlere yolculuk ediyorlar. Bu aslında Vikings dizisininde bir süre sonra yapmaya başladığı bir şeydi. Baş karakterlerimiz kendi yollarını çizmek için yolculuklara çıkardı. Vikings bunu çok güzel başarmıştı çünkü oradaki karakterlere bağlanmıştık ve yolculukları bir şey ifade ediyordu. Valhalla’da ise Harald, Leif ve onların yanındakiler hariç hiçbir hikayenin önemi yok. Olaf ve Freydis’in bütün sahneleri ve yaptıkları tahmin edilebilir. İngiltere’de yaşananlarla ilgili konuşmak bile istemiyorum çünkü ilgimi çekmiyorlar. Gerçekten merak ediyorum acaba izlerken İngiltere sahnelerini severek izleyen biri oldu mu diye. Knut sadece 10 dakika gözüküyor. Vikinglerle bağlanmayan bir yan hikaye anlatılıyor ve yaşanan entrikalar ilgi çekmiyor. 8 bölüm boyunca sadece Harald ve Leif’in yolculuğunu izlemek keyif verse bile onların yaşadıkları da çok tahmin edilebilir bir şekilde ilerliyor. Bir saniye olsun yaşanan herhangi bir şeye şaşırmıyorsunuz. Ölen karakterlerin bile öleceğini 10 dakika önceden anlıyorsunuz.

Savaş Sahnelerini Nerede?

Vikings’in en sevdiğim yanı savaş sahneleriydi. İnanılmaz stratejilerin döndüğü kanlı ve taktiksel savaşlar. Ragnar bir plan yapardı, karşısındakiler başka bir plan yapıp onu ezmeye çalışırdı ama Ragnar bunu önceden görüp hemen ikinci planını devreye sokardı. Savaşları izlerken gerilirdik ve sonucunu merak ederdik. Valhalla’nın ilk sezonunda da yine bir köprü savaşı vardı ki aksiyonu ve taktiği bol, izlemesi çok keyifliydi. Bu sezonda ise bir tane bile savaş sahnesi göremedik. Evet, karşılıklı iki ordunun savaştığı bir tane bile sahne yok. Birileri ya sürekli diğer tarafı kovalıyor ya da savaş öncesi bir şey yaşanıyor ve 2 kişi karşılıklı savaşıyor. Yapılan dövüşlerin de sonucu her zaman başlamadan belli oluyor zaten. Dizinin 6 bölümü boyunca Peçenekler o kadar korkutucu ki onların gözlerine bile görünmemeliyiz diye konuşuluyor. Sonra Peçenekleri 10 saniyede perişan ediyorlar. Freydis ve Olaf birbirlerine sadece 3 kez kılıç savuruyorlar. Böylece dizinin en sevilen aksiyon kısmı ise çöpe atılmış oluyor.

Devamı Gelmese Üzülmem

Maalesef Valhalla dizisinin 3. sezonunu çıkarmazlarsa gram üzülmem. 2. sezonun yaptığı tek bir tane iyi iş yok. Senaryosu çok zayıf ve yaşananların hepsi çok tahmin edilebilir. Aksiyon sahneleri yok denecek kadar az ve çok kısa sürüyor. İngiltere sahnelerinde inanılmaz vakit kaybediyorlar ve dizinin bütün temposunu düşürüyorlar. Hem eski karakterleri çok kötü kullanıyorlar hem de yeni katılan karakterlerin hikayesini anlatmayı beceremiyorlar. Durum böyle olunca da şu ana kadar çıkmış en kötü Vikings sezonu olmayı başarabiliyorlar. Eğer bir sezon daha çekeceklerse umarım hatalarını görürler ve hatalarından ders alırlar. Çünkü dizinin bu hali maalesef gelecek vadetmiyor. Son olarak, YouTube kanalımızda paylaştığımız ocak ayında çıakcak oyunlar videosuna bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need.